Pro pedagogy: 1.Ty jsi Ruska, co?
Olga čelí relativně typické situaci. Nejdřív si ji pletou s Ruskou, dají jí najevo, že jako taková je zde nechtěná a navíc, ve srovnání s Jožem jí ani její ukrajinská příslušnost v očích Čechů nepomůže...
Zdroj, autor: www.czechkid.cz
článek naleznete na http://www.czechkid.cz/si1410.htmlCelý
V čajovně:
Obsluha: Tak co si dáte holky?
Magda: Maté...
Olga: Já si dám...zelený čaj, prosim
Obsluha: Ty jsi z Ruska? Máš takový přízvuk...
Olga: Ne, z Ukrajiny.
Obsluha: No, to je to samý...a odejde
Olga: Tohle mě tady pěkně štve, všichni si myslí, že Ukrajina je totéž co Rusko ... a nejlepší je, když mi začnou nadávat do okupantů a ať táhneme zpátky.
Magda: Já jsem nikdy neviděla rozdíl, jak to mám tedy poznat?
Olga: To já vlastně nevím, jak bys to mohla poznat, když mluvim česky, ale pro nás je to důležité a jsou tady rozdíly: ukrajinština je úplně jiný jazyk, jiná kultura, jiná historie.
Magda: To nás ale nikde neučí. My známe jen ruské spisovatele. Hele, Jožo jde.
Jožo: Čau holky, co je?
Magda: Hele, objednej si slovensky...
Jožo: No jasně....
Obsluha: Co si dáš?
Jožo: Môzes mi prinest maté?
Obsluha: Jé, ty seš Slovák?
Jožo: No jasně.
...obsluha se usměje...
Olga: Tak to vidíš, když vidí, že jsem Ukrajinka, tak nad tím všichni ohrnují nos, ale ze Slováků jsou všichni odvařený.
Ukrajinci v České republice aneb komunita, ze které pochází Olga
Oficiální odhady počet ukrajinských pracovníků, kteří jsou v zemi, se pohybuje okolo 60 tisíc osob. Neoficiálně se však hovoří o nejméně dvou stech tisících osobách, z toho:
20 tisíc občanů ČR
13 tisíc s trvalým pobytem
78 tisíc s přechodným pobytem
100-150 tisíc na různá víza, nebo nelegální práce
Přicházejí sem nejčastěji za prací. Většinou mají už jisté zázemí v tom, že někdo z jejich rodiny nebo vesnice se jich ze začátku ujme a vysvětlí jim, jak shánět práci, čeho se vyvarovat apod. Často se díky tomu stává, že celá jedna vesnice pracuje např. v malém moravském městečku. Z největší části jsou ale najímáni na práci tzv. klienty (viz slovníček). Kromě ČR jezdí v současné době Ukrajinci za prací nejčastěji do Polska, Německa, Itálie a Portugalska.
Ukrajinci přijíždějí do České republiky zejména za výdělky, tedy pracovat zde přechodně. Jedná se o tzv. „kyvadlovou migraci". Nejčastějším modelem je několikaměsíční práce v zahraničí, měsíc až dva měsíce doma a opět odjezd. Vyjímkou ale nejsou ani případy, kdy se pracovník dostane domů jednou za 2 roky. Případy, kdy odjíždějí i ženy, jsou stále častější. Fatální ekonomická situace je nutí opustit i své děti, často ještě kojence, ponechat je v péči prarodičů a vydat se do zahraničí za prací. Procento osob, které zde zůstanou, není vysoké, ale jsou mezi nimi takoví, kterým se poštěstí a najdou si zde partnera, nebo dají přednost lepší perspektivě v naší zemi než svému rodinnému zázemí.
Jediným místem, kde se Ukrajinci všech vrstev mezi sebou potkávají, je kostel v neděli. Mnoho z nich pracuje ale i sedm dní v týdnu, takže se i sem dostanou spíše výjimečně. „Zarobitčani" se příliš veřejně nesdružují. Strach z policie a vyhoštění, který v nich ještě přiživují „klienti", i když jsou tu legálně, je velký. Tvoří většinou skupinky, které bydlí v jednom bytě, v jednom domě, nebo pracují u stejného zaměstnavatele. S Čechy přicházejí do kontaktu velmi omezeně. Neučí se proto ani česky, což jim zase brání navázat s nimi kontakt, i když se namane příležitost, a kruh se uzavírá. Existuje ovšem několik organizací Ukrajinců, kteří se zde již plně etablovali a snaží se svým krajanům pomáhat a připravovat pro ně i pro Čechy bohatý kulturní program, který zahrnuje od výstav a projekcí filmů i koncerty, divadelní představení nebo plesy či vzdělávací akce a konference.
Takovými organizacemi jsou: Ukrajinská iniciativa ČR, která vydává časoppis pro Ukrajince „Porohy", www.ukrajinci.cz, dále Fórum Ukrajinců www.ukrainians.cz, Katedra ukrajinistiky existuje na FF UK Praha, FF MU Brno, FF PU Olomouc nebo Česká asociace ukrajinistů (ČAU).
Co se hudby týče, tak moderní rockové podoby ukrajinského folklóru nabízejí např. skupiny Ahmed má hlad www.ahmedmahlad.cz
Klasickou verzi ukrajinského folklóru můžete slyšet od souboru Ignis a mnoha dalších Nejslavnější ukrajinskou kapelou současnosti je Gogol Bordello z New Yorku, Vopli Vidopliasova (VV) z Kyjeva a Hajdamaky ze západní Ukrajiny.
Zdroj: www.czechkid.cz